O nás

Toto je náš príbeh, ktorý môžeš písať spolu s nami. Začal sa už v roku 2014, keď si skupina študentov povedala, že sa viac nemienia nečinne prizerať tomu, ako veľmi sa na Slovensku plytvá jedlom, zatiaľ čo státisíce ľudí idú spať denne hladní.

OZ Free Food je dnes vedúcou organizáciou v boji proti plytvaniu jedlom. Vzdelávame, skúmame, meníme systém, zachraňujeme vyše 100 ton jedla ročne a organizujeme vlastné eventy. Ak chceš byť súčasťou nášho príbehu, ozvi sa nám.

2014

Predstavenie verejných chladničiek

V roku 2014 sme na festivale Ekotopfilm prvýkrát predstavili verejné chladničky. Boli umiestnené v centre Bratislavy a ktokoľvek do nich mohol jedlo dávať, aj si ho odtiaľ brať.

2015

Založenie OZ Free Food

V lete 2015 bolo založené OZ Free Food s cieľom zmierniť problém plytvania potravinami a hladu. Organizovali sme rôzne podujatia, na ktorých sme varili z jedla, ktoré by sa inak bolo vyhodilo.  

2016

Darovanie potravín po DMT

V roku 2016 sme zorganizovali petíciu za zmenu časti zákona o potravinách, ktorá získala viac ako 10-tisíc podpisov. Aj vďaka tejto aktivite sa od roku 2017 na Slovensku dajú potraviny po DMT darovať na charitatívne účely.

2017

Prvá Komunitná chladnička na Slovensku

Do platnosti vstúpila spomínaná novela zákona o potravinách. Zúčastnili sme sa Dobrého trhu, festivalu Cestou Necestou, viacerých prednášok a v neposlednom rade sme osadili prvú Komunitnú chladničku v Novej Cvernovke. 

2018

Showcrates, Dobrý Trh, Doma Dobre a Konferencie

Rok 2018 sme začali akciou Dobrý skutok v IKEA. V marci ste nás mohli stretnúť na akcii Showcrates, kde sme sa postarali o catering a v apríli zase na Dobrom trhu na Jakubáku. Stali sme sa tiež koordinátorom potravinovej pomoci pre viac než 20 charít na území bratislavského kraja. 

2019

Prednášky, príručka, vianočná večera v DePaul a video

V roku 2019 sme sa zúčastnili 3 diskusií, poskytli sme 11 rozhovorov a vyjadrení do článkov, 8 prednášok a 1 hackathon, pripravili sme cateringy zo zachráneného jedla pre viac než 1 000 ľudí. Na konci roka sme usporiadali vianočnú večeru pre ľudí v núdzi, čím sme zároveň upozornili na etickú stránku plytvania jedlom. 

2020

Zero Waste projekty, potravinová pomoc a výskum

Napriek pandemickej situácii sa nám v rámci projektu ,,Potravinový odpad sa nás týka“ podarilo usporiadať dve jedinečné podujatia – nedeľné Zero Waste brunche. Spustili sme sériu rozhovorov Food heroes a vzniklo naše slávne video Príbeh avokáda. Stali sme sa tiež partnerom európskeho výskumného projektu FOODRUS.

2021

Zero Waste kantína a Komunitná chladnička Mlyny

V roku 2021 sme zbehli pilotný projekt Zero Waste kantína, podarilo sa nám zorganizovať tretí brunch a koncom roka sme otvorili ďalšiu komunitnú chladničku v KC Mlyny, ktorú pokrstili Viktor Vincze a Naty Pažická. Koniec roka sme ukončili online premietaním filmu Dojedz to.

2022

Vzdelávanie, Španielsko, cateringy a Pohoda

V roku 2022 sme dali rekordný počet workshopov a prednášok po celom Slovensku, zúčastnili sme sa festivalu Pohoda, boli sme na služobnej ceste v Španielsku a začali sme natáčať Zero Waste video recepty pre našich sledovateľov a sledovateľky. Traja členovia nášho tímu sa dostali na Mapu sociálnych inovátorov. Rozšírili sme sieť príjemcov potravinovej pomoci na neuveriteľných 40 charít.

2023

Komunitná chladnička v Centre rodiny, Umelecké črevo, rekordy, Platforma a vianončný SWAP

Rok 2023 priniesol veľa ovocia. Získali sme ďalší grant na vzdelávací projekt Bystro Gastro, osadili sme ďalšiu Komunitnú chladničku v Centre rodiny v Dúbravke, ako odborní porotcovia sme sa zúčastnili súťaže SNG Máš umelecké črevo, náš Zero Waste brunch navštívil rekordný počet ľudí, navarili sme Pekné džemy a čatní zo škaredých jabĺk a zorganizovali sme vianočný SWAP koláčikov. Koncom roka sme sa stali zakladajúcim členom Platformy potravinovej pomoci Slovensko. 

Náš tím

Ide, rieši.

Alexandra
Kolarik

Štatutárka

Plytvanie má v malíčku.

Zuzana
Madajová

Programová koordinátorka

Naškrabká aj zo vzduchu.

Lukáš
Bulko

Projektový
manažér

Navarí aj z vody.

Laura
Minár

Špecialistka na
Zero Waste varenie

Zanecháva len digitálne stopy.

Martina
Jurecová

Špecialistka na digitálny marketing

Zorganizuje event
na zelenej lúke.

Kamila
Taračová

Eventová koordinátorka

Chcem sa k vám pridať


  Kontakt

  Vaše otázky a pripomienky môžete smerovať na info@free-food.sk.

  Kontaktné údaje:

  Free Food – Jedlo pre všetkých, o.z.
  Vajanského nábrežie 15, 811 02, Bratislava
  e-mail: info@free-food.sk

  Ing. Alexandra Kolarik, štatutárka
  tel.číslo: 0908 501 015

  Ing. Zuzana Madajová, MSc, programová koordinátorka
  tel.číslo: 0904 530 183

  Fakturačné údaje:

  Free Food – Jedlo pre všetkých, OZ
  Vajanského nábrežie 15, 811 02, Bratislava
  IČO : 42448506
  DIČ : 2120323590
  IBAN: SK8383300000002200834412
  (Fio banka Slovensko)