Komunitné chladničky

 Free Food predstavilo verejné chladničky prvýkrát počas Ekotopfilmu v roku 2014. Napriek tomu, že sa stretli s pozitívnym ohlasom, v dôsledku legislatívy a rozhodnutia úradov nebolo možné projekt trvalo realizovať. Hlavným problémom je, že chladničky musí podľa súčasnej legislatívy spravovať potravinársky podnik. Museli by byť v kaviarni alebo v reštaurácii, ktorá by sa o ne starala.
chladnička ekotop film
Jedna z troch verejných chladničiek umiestnených v Bratislave počas festivalu Ekotopfilm

Komunitná chladnička Cvernovka 

V novembri 2017 sa nám podarilo otvoriť prvú komunitnú chladničku v Bratislave – Novej Cvernovke. Komunitná chladnička je alternatívou verejnej chladničky, nestojí však na ulici, ale je súčasťou priestoru, ktorý zdieľa určitá skupina ľudí.

V tomto prípade sú to ľudia, ktorí bývajú alebo pracujú v priestoroch novej Cvernovky na Račianskej ulici. Ktokoľvek z tejto komunity môže do chladničky jedlo dávať, alebo si ho vziať. Cieľom projektu je dať druhú šancu jedlu, ktoré by sa inak stalo odpadom a obmedziť tak jeho plytvanie. 

Komunitná chladnička v Novej Cvernovke

Komunitná chladnička Mlyny

Našou víziou je sieť komunitných chladničiek rozširovať a sprístupniť možnosť deliť sa o jedlo všetkým tým, ktorí nechcú jedlo vyhadzovať, alebo trpia jeho nedostatkom. Veľký potenciál projektu vidíme v zavádzaní chladničiek na školských internátoch. V novembri 2021 sme vďaka grantu Slovenskej agentúry životného prostredia osadili dve komunitné chladničky na internátoch v Mlynskej doline. 

Komunitná chladnička Mlyny, Autor: Michaela Prablesková

Otvorenie prebiehalo online a súčasťou otvorenia bol aj krst chladničky slovenským ekologickým produktom CHISTEE a diskusia s Viktorom Vinczem a Natáliou Pažickou. Pozriete si ju TU:

Zaujal ťa tento projekt a chceš ho priniesť aj do tvojho mesta, na tvoju školu, do tvojej komunity? 

Napíš nám na info@free-food.sk !