Zero Waste Brunch

Ako sa vraví, láska ide cez žalúdok. No a cez čo iné by už išla láska k jedlu?
Aby ste mali šancu zistiť, ako chutí to zachránené, pripravili sme pre vás jedno príjemné nedeľné podujatie.

  • Máte radi dobré jedlo?
  • Chceli by ste nejaké pomôcť zachrániť?
  • Chcete sa dozvedieť niečo nové?
  • Zaujíma vás téma plytvania potravinami?

Ak ste aspoň na jednu otázku odpovedali ÁNO, príďte sa pozrieť na náš Zero Waste brunch!

@slavo uhrin photography

Zero Waste Brunch Vol. 1: 12. júl 2020, Búdková 22

Diskusia, počas ktorej sme zbúrali mýty o potravinovom odpade vyzerala takto:

  1. Aké sú možnosti zhodnotenia kuchynského odpadu pre domácnosti a aké legislatívne zmeny čakajú obce od roku 2023? Aj o tom hovorila Ivana Maleš z INCIEN
  2. Martin Polovka ja riaditeľ Výskumného ústavu potravinárskeho a porozprávať nám prišiel aj o tom, ako plytvajú slovenské domácnosti. Výskumný ústav potravinársky uskutočnil v roku 2017 štúdiu, podľa ktorej sa v slovenských domácnostiach preplytvá 40-60 kg potravín na obyvateľa za rok.
  3. Vedeli ste, že obchodné reťazce nesú priamu zodpovednosť ,,len“ za 5% potravinového odpadu z celého potravinového reťazca? Katka Pšenáková, Corporate Social Responsibility manažérka Tesco Slovensko, nám vysvetlila, kde vznikajú a končia potravinové prebytky z obchodov.
 
 

Zero Waste Brunch Vol. 2: 13. september 2020, Búdková 22

Vďaka vašim skvelým ohlasom sme sa rozhodli nedeľný brunch zopakovať v čarovnom prostredí záhrady Búdky 22. Zaujímavý program a skvelé jedlo v Zero Waste štýle, samozrejme, nesmeli chýbať.  Účastníci si mohli vypočuť prednášku Petry Slezákovej zo Zero Waste Slovakia, ktorá predstavila svoje overené tipy a triky nielen na kuchyňu bez odpadu ale aj na udržateľný jedálniček. Porozprávali sme sa aj s Rasťom Sopkom zo spoločnosti Green Corp, ktorý nám prezradil, ako dá z kuchynského odpadu vyrobiť elektrina a teplo – Taktiež sa mu úspešne podarilo zbúrať zopár mýtov o bioplynových staniciach.  Počas celého trvania podujatia boli návštevníkom k dispozícii naši dobrovoľníci, ktorí im pomohli otestovať si svoje vedomosti o potravinovom odpade. 

@Rudolf Baranovič - fotoobrázky života okolo nás

Celú atmosféru sme pre vás zachytili aj na video: