Nepremyslené hodovanie a nadbytok vedie k plytvaniu. Preto sa na Veľkú noc varí len toľko, koľko sa zvládne zjesť a nakupuje sa zoznam potravín, ktoré sú naozaj potrebné – určite nezabudni v prvom rade nazrieť do chladničky a špajzy a skontroluj zásoby.
- Nákupný zoznam pred nákupom potrebuješ! Vyber sa do bezobalových obchodov alebo na trh.
- Uvar len toľko, koľko zvládnete zjesť. Preplnené stoly a zbytočne veľké porcie sa už nenosia.
- Návštevy poteš domácimi koláčmi či vajíčkom, ktoré si vyrobíš doma.
- Veľkonočné čokoládové vajíčka nekupuj v obchode, predídeš tak zbytočnému odpadu z obalov. Bude ti stačiť forma v tvare vajíčok a roztopená čokoláda.
- Zeleninové odrezky a šupky si odlož a použi do vývaru a potom ich skompostuj. Šupky z cibule sú skvelé ako prírodné farbivo na vyfúknuté vajíčka.
- Ak pripravené jedlo doma nestihnete skonzumovať, je lepšie ho zamraziť kým je čerstvé. Takto vydrží aj niekoľko týždňov.
- Škrupiny z vajíčok, ktoré ti zostanú z pečenia, môžeš využiť a rozdrviť na menšie kúsky. Použi ich ako hnojivo. Ak sa ti ich podarí rozbiť tak, aby si z nich vedel/a mať drobné kvetináče na zasadenie semienok, máš aj ďalšie využitie.
- Ozdobné vajíčka nekupuj v obchode, ale sprav si vlastné. Vyfúknuté vajíčka ozdob prírodnými farbivami z potravín a zvyškov, ktoré máš doma.
Vajíčka sú obľúbenou súčasťou a symbolom Veľkej noci. Preto sme si pripravili niekoľko tipov na recepty, kde ich môžeš využiť do poslednej škrupinky. A keďže vieme, ako veľmi sa plytvá pečivom, v prvom recepte môžeš využiť staršiu vianočku. A ak si plánuješ vytvoriť farebné vajíčka doma, určite využi šupky z cibule z tretieho Zero Waste receptu!
SUROVINY NA 4 PORCIE:
- polovica staršej vianočky
- 2 vajcia
- 100 ml smotana na šľahanie
- 100 g maslo
- 100 g sušené brusnice
- 100 g vlašské orechy
- 50 g strúhaný kokos
- pomarančová kôra
POSTUP:
Vianočku ručne natrháme na malé kusy. Maslo roztopíme a zmiešame so smotanou a vajcami. Pridáme zvyšné ingrediencie. Natrhanú vianočku dôkladne premiešame so zmesou tak, aby neostala nikde suchá. Premiešanú zmes vložíme do pekáča vyloženého papierom na pečenie a pečieme pri 180 °C približne 45 minút. Podávame preliate vanilkovou omáčkou alebo pudingom.
SUROVINY:
- 1 vajce
- 150 mililitrov rastlinného oleja – repkového či slnečnicového
- čajová lyžička dijonskej horčice
- trocha citrónovej šťavy
- štipka soli
- čierne korenie
POSTUP:
Do nádoby pridáme vajce, horčicu, citrónovú šťavu, soľ a čierne korenie a až nakoniec vlejeme olej – ideálne po menších častiach. Tyčovým mixérom suroviny pomaly a opatrne rozmixujeme. Od dna nádoby ho dvíhame veľmi pomaly. Vytvoríme krémovú konzistenciu a podľa chuti ešte môžeme doladiť napríklad kôrou z citróna. Dôležité však je, aby mali suroviny izbovú teplotu.
SUROVINY NA 6 PORCIÍ:
- 1 kg mrkva
- 250 g zemiaky
- 200 g cibuľa
- 200 g rastlinné mlieko
- 25 g polohrubá múka
- 25 g slnečnicový olej
- 100 g údený syr
- 100 g lieskové orechy
- čerstvá petržlenová vňať
- soľ
POSTUP:
Slnečnicový olej a polohrubú múku zmiešame v malom hrnci a za stáleho miešania zohrievame na miernom ohni. Postupne prilievame horúce rastlinné mlieko a miešame metličkou až kým nám omáčka nezačne vrieť, po dovarení odstavíme a dochutíme soľou. Mrkvu nakrájame na tenké plátky a varíme tri minúty v osolenej vode, po dovarení scedíme. Zemiaky nastrúhame na hrubo, pridáme na jemno nakrájanú cibuľu, štipku soli a zmiešame s mrkvou. Zmes uložíme do zapekacej misy, prelejeme bielou omáčkou a posypeme drvenými lieskovcami a nastrúhaným údeným syrom. Pečieme pri teplote 190°C približne 30 minút. Po dopečení posypeme petržlenovou vňaťou.
Inšpiruj sa kreatívnymi tipmi, ako si nafarbiť vajíčka – tentokrát prírodnými farbivami, ktoré nájdeš doma. Ak potrebuješ návod, ako vajíčka vyfúknuť, pozri sem.
FARBY:
- SVETLOŽLTÁ: šupky zo žltej cibule
- TMAVOŽLTÁ: kurkuma
- RUŽOVÁ: cvikla
- ČERVENÁ: šupky z červenej cibule
- MODRÁ: čučoriedky
- HNEDÁ: kávové zrná
- ČIERNA: čierny čaj
ŠUPKY Z ČERVENEJ ALEBO ŽLTEJ CIBULE
- Šupky z cibule ošúp (4 až 5 cibúľ) a vyvar ich cca 45 minút vo vode.
- Vývar preceď a vajíčka doň namoč. Pridaj 1 až 2 lyžičky octu.
- Vajíčka nechaj namočené dostatočne dlho – podľa toho, akú intenzívnu farbu chceš. Ber do úvahy aj farbu vyfúknutého vajíčka.
- Hotové vajíčka vyber a nechaj uschnúť.
Takýto postup môžeš opakovať pri každej ingrediencii. Sýtosť farby reguluj nielen surovinou, ale aj octom. Kreativite sa medze nekladú, preto môžeš vyskúšať aj rôzne vzory či štruktúry. Na vyfúknuté vajíčko prilož kvet alebo bylinku podľa toho, aký vzor chceš mať na vajíčku. Takto pripravené spolu zabaľ do starej silonky a zviaž. Ponor do pripravenej zmesi a nechaj namočené. Po dostatočne dlhej dobe vajíčka vyber, silonku odstráň a nechaj vyschnúť. Rôzne vzory docieliš aj obmotaním šnúrky či nite.
Takto nafarbené vajíčka môžeš pokojne po sviatkoch využiť ako hnojivo alebo ich použi ako mini kvetináčik na klíčenie.
AKO SPRÁVNE SKLADOVAŤ VAJÍČKA?
- Vajíčka skladuj v pôvodnom obale, neumývaj ich a ulož ich do zadnej časti chladničky, nie do dvierok, pretože tu prichádza k teplotným zmenám pri otváraní a zatváraní. Nemali by byť uskladnené voľne, aby sa nekontaminovali od ostatných potravín v chladničke – sú na to háklivé kvôli tisíckam malých pórov v škrupine. Kartónový obal udržuje tú správnu vlhkosť vzduchu a obsahuje dátum minimálnej trvanlivosti, ktorý si tak vieš omnoho lepšie odsledovať.
- Ulož ich ostrejším koncom dolu – bielok nesmie byť v kontakte so vzduchovým vačkom, ktorý je na širšom konci vajíčka.
- Ak máš doma chladnú miestnosť alebo komoru, vajíčka sa môžu skladovať aj tam – znesú aj o čosi vyššiu teplotu, musí však byť konštantná – vajcia nemajú rady zmeny.
- Zvyšné bielky či žĺtky uzavri do vzduchotesnej nádoby a ulož do chladničky.