Vianočný newsletter │ Deň :4 Rybacia či hríbová? So smotanou alebo bez? Kapor alebo rezne? – Každému nevyhovieš, preto nepodľahni emóciám a skús na Vianoce navariť v prvom rade s rozumom!

Čas, ktorý na Vianoce investuješ do varenia zbytočne veľkého množstva jedla, si mohol / mohla stráviť určite príjemnejšie a so svojimi blízkymi!

POSOLSTVO NA DNES

Tak čo? Podarilo sa ti prestaviť si vianočný mindset z hojnosti do skromnosti? Už sa nebojíš, že bude chýbať a že každému nevyhovieš? Nezabudni, že obchody sú otvorené ešte na Štedrý deň, tu nájdeš prehľad všetkých reťazcov na Slovensku a ich otváracie hodiny počas sviatkov.

Včera sme si predstavili hneď niekoľko tipov ako nakúpiť tak, aby sme si domov nenosili budúci odpad a teraz sa spoločne zamyslíme nad tým, ako variť rozumnejšie.

Tradície sú super, ale nie za každú cenu!

Mnoho ľudí sa drží viac tradícií než chuťových preferencií členov domácnosti. Trváš napríklad na rybacej polievke, ktorú si jedával/a na Vianoce odmalička a ktorú nik iný nechce jesť, no zároveň chceš vyhovieť aj ostatným? Namiesto vyvárania 3 polievok, 2 šalátov, či 3 druhov mäsa skúste nájsť doma 1 kompromis pre každý chod, na ktorom sa zhodnete všetci.

Poskromne a postupne…

  1. Spomeň si na našu prvú výzvu a z jedál, ktoré ti napadli, uvarte tento rok o tretinu menej.
  2. Nevarte doma nové jedlá bez toho, aby ste dojedli tie staršie. Napríklad nevar zbytočne údené, keď ste ešte nedojedli rybu alebo rezne.
  3. Navarte len toľko polievky, aby ste ju boli schopní dojesť skôr, než začnete variť novoročnú kapustnicu.
  4. Šalát postupne dorábaj, pomôže ti, ak tento rok siahneš po menšej mise na šalát.
  5. Nezabudni, že vyprážaná ryba na druhý deň nie je zrovna kulinárskym zážitkom.
  6. Na koláčiky si tiež vyčleň menšie nádobky a tácky, dopekaj. Cesto sa dá zamraziť a v mrazničke vydrží aj niekoľko mesiacov. Ak nevieš napiecť menej z jedného druhu, upeč len zopár najobľúbenejších druhov.

Prehoď chute.

  1. Ak sa ti nepozdávali naše koláčikové tipy vyššie, máme ešte jeden! Čo tak podeliť sa s vianočným pečivom so susedmi, blízkymi, či prostredníctvom FB stránky Delené? Ideálne spraviť výmenu alebo tzv. swap, prehodíte chute a budú sa jesť lepšie aj to vaše „okukané“ pečivo!
  2. Lezie vám už váš vianočný recept na šalát či kapustnicu hore krkom? Vyskúšajte jemný twist cez odskúšané recepty od šikovných kuchárov. Napríklad tento recept od Martina Maňasa na kapustovú polievku, ktorú jedávali kedysi Valasi na raňajky!

Eticky a čo najlokálnejšie

To, čo ušetríme na množstve, investujme do kvalitnejších surovín. Aj keď čerstvé sezónne a lokálne ovocie je u nás momentálne asi len hruška a jablko, nepreháňajme to zbytočne s exotickým ovocím a investujme do bio či fairtrade plodín. Ryby sú kapitola sama o sebe. Ak si už kupoval/a kapra z kade spred nákupného centra, určite si sa musel/a zamyslieť nad tým, že vianočný kapor asi nemá najlepší život. Veru, je to tak! Natali Pažická to zhrnula jasne a výstižne, pričom čerpala info od OZ Humánny pokrok, ktorý spustil vianočnú petíciu na zákaz predaja živých kaprov.

Uprednostnite preto kapry či iné slovenské ryby chované v dobrých, etických podmienkach. A ak ste ,,lososový typ“, pre vás je lojálna alternatíva dúhový pstruh. V Bratislave ho dostanete kúpiť napríklad v Novej tržnici.

Výzva na dnes