Chlieb
Vydrží čerstvý aj 5 dní, ak je zabalený v textilnej utierke alebo obrúsku a odložený v chlebníku. Tvrdší chlieb vieme osmahnúť na panvici, dať do rúry alebo do hriankovača a spraviť z neho hrianku, topinku, alebo krutóny, poprípade zatoastovať alebo urobiť chlieb vo vajci.
Múka
Odporúča sa dať ju na 48h do mrazničky, mráz zničí všetku možnú pliagu, ktorá sa v nej môže nachádzať. Ďalej skladujeme kľudne pri izbovej teplote. Je najlepšie ju presypať do sklenenej uzatvárateľnej nádoby. Naberáme ju čistou lyžičkou.
Cestoviny a ryža
Cestoviny a ryžu po otvorení presypeme do sklenenej nádoby s uzatváraním. Vydržia pri izbovej teplote.
Konzervy a kupované zaváraniny
Neskladujeme ich v chladničke, nemusia ísť ani do špajze, ale nesmú byť na priamom slnku. Domáce zaváraniny patria do špajzy, neobsahujú chemické konzervanty a rýchlejšie sa môžu pokaziť. Po otvorení obsah konzervy prelejeme do skleneného pohára s vekom a dáme do horných priestorov chladničiek. Tam patria aj otvorené džemy a zaváraniny.
Zelenina
Cibuľa, cesnak, zemiaky, topinambury patria do špajzy. Ak nemáme špajzu, môžeme ich dať do pláteného vrecka a do chladničky. Nemajú rady vlhko. Zemiaky skladujeme spolu s jablkami. Jablká neskladujeme s iným ovocím! Obsahujú väčšie množstvo etylénu, ktorý urýchľuje dozrievanie.
Koreňová zelenina, paprika, pór, karfiol, brokolica do chladničky určite patria. Uložíme ich v spodnom priečinku na kuchynskú utierku, ktorá vysaje vlhko, nemixujeme s ovocím.
Šalát listový alebo hlávkový zabalíme do kuchynskej utierky alebo textilného obrúsku a uložíme do spodného priečinku v chladničke.
Paradajky nepatria do chladničky, v chlade strácajú chuť a konzistenciu, na druhej strane im zachladením vieme predĺžiť životnosť. Prezreté paradajky vieme uvariť do omáčky, polievky, alebo vtrieť spolu s cesnakom do hrianky.
Ovocie
Do chladničky primárne nepatrí exotické ovocie ako mango, banán, kiwi, ananás, avokádo. Zachladením však vieme predĺžiť ich životnosť.
Banáy odtrhávame z trsu po jednom.
Nakrojené avokádo môžeme pokvapkať citrónom, ktorý zabráni zhnednutiu.
Citrusy taktiež nemusíme dávať do chladu, ale po dozretí v chladničke vydržia aj mesiac.
Bobuľovité ovocie patrí do chladničky. Predĺžiť životnosť mu môžeme aj tak, že ho umyjeme v octovej vode pred tým, než ho do chladničky dáme.
V chladničke si udržiavame prehľad, poriadok a teplotu od 1 do 5 stupňov Celzia. Ideálne je nastaviť ju na 2, pretože v horných častiach alebo dvierkach môže byť vzduch teplejší aj o 2 stupne (vlastné meranie).