Európsky týždeň znižovania odpadov bude patriť tento rok potravinám

Od 16. do 24. novembra Európska únia opäť oslávi tradičný Týždeň znižovania odpadov, ktorý sa tento rok špecificky zameriava na prevenciu plytvania potravinami. Hlavné motto tohto ročníka znie: „Plytvanie potravinami nám nechutí“.

Cieľom kampane je spojiť sily všetkých členských krajín a zmeniť spôsob, akým vyrábame, konzumujeme a distribuujeme potraviny v Európe. Iniciatíva má za úlohu inšpirovať všetkých aktérov v potravinovom reťazci – od farmárov až po spotrebiteľov – aby prehodnotili svoj vzťah k potravinám a zvýšili svoje povedomie o environmentálnom, ekonomickom a sociálnom dopade plytvania potravinami.

Pozývame všetkých, aby sa pridali k tejto iniciatíve a zorganizovali podujatia, alebo akýmkoľvek spôsobom prispeli k zvyšovaniu povedomia – či už ide o spotrebiteľov v domácnostiach, zákazníkov v obchodoch, reštauráciách, alebo žiakov a študentov v školách. Jednoducho všade, kde sa konzumujú potraviny a nápoje, môžeme urobiť rozdiel. Nezabudnite svoju iniciatívu zaregistrovať aj na oficiálnej stránke – 2024: Food Waste – EWWR.

Podľa štatistík väčšina potravinového odpadu vzniká na úrovni spotrebiteľov – v domácnostiach (vyše polovica odpadu), v stravovacích službách (reštaurácie, jedálne) a v maloobchode (supermarkety, obchody).

Spolu so Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou v Nitre sa druhýkrát zapájame do Európskeho týždňa znižovania odpadov prostredníctvom úspešného výskumného projektu FOODRUS, ktorý tento rok zohráva významnú úlohu. Aj keď sa projekt v lete ukončil, jeho výsledky stále prinášajú nové poznatky, ktoré prezentujeme aj na úrovni Európskej únie.

Jedným z najdôležitejších výstupov je vznik Inovačného centra prevencie plytvania potravinami na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre. Pri tejto príležitosti sa 19. novembra uskutoční odborná diskusia na tému: „Ako ďalej v prevencii plytvania potravinami na Slovensku?“, ktorá bude reagovať na aktuálne výzvy v kontexte novej smernice EÚ o odpadoch a tvorby národnej stratégie na predchádzanie vzniku potravinového odpadu.

Štatistiky sú alarmujúce: Krajiny EÚ ročne vyprodukujú viac ako 58 miliónov ton potravinového odpadu, čo predstavuje 131 kg na jedného obyvateľa. Táto situácia je o to vážnejšia, keď si uvedomíme, že viac ako 37 miliónov ľudí v EÚ si nemôže dovoliť kvalitné jedlo každý druhý deň. Na Slovensku ročne vyhodíme 106 kg potravín na obyvateľa, čo celkovo predstavuje 577-tisíc ton odpadu, pričom až 62 % z toho pochádza z domácností.

Za týmto množstvom potravinového odpadu sa skrývajú nielen ekonomické, ale aj environmentálne dôsledky. Odhaduje sa, že hodnota vyhodených potravín v Európe dosahuje ročne 132 miliárd eur. Okrem toho plytvanie potravinami prispieva k zvýšeným emisiám skleníkových plynov a zaťažuje prírodné zdroje, ako je orná pôda, voda či hnojivá, potrebné na ich produkciu.