Študenti prišli s originálnym EKO produktom pre smart chladničku

Mladá generácia si uvedomuje problémy, ktoré sme v minulosti spôsobili planéte a usilovne uvažuje, ako zodpovedne žiť. Slovenskí študenti zo stredných škôl sa nenechávajú zahanbiť a prichádzajú s originálnymi nápadmi.

Junior Achievement (JA) Slovensko  má viacero vzdelávacích programov pre žiakov na všetkých stupňoch škôl. Pomáha učiteľom rozvíjať u žiakov podnikavosť, ekonomické myslenie a finančnú gramotnosť. Žiaci stredných škôl majú v rámci predmetu Aplikovaná ekonómia možnosť vytvoriť na celý školský rok vlastnú firmu a učia sa tak podnikať v praxi ozajstným predajom tovarov alebo služieb. V tomto ročníku bola nosnou témou týchto študentských firiem ekológia a mnohé prišli na zaujímavé projekty so skutočne reálnou budúcnosťou.

Aplikácia Fridge chef

Košická študentská firma HERO z Gymnázia sv. Tomáša Akvinského vytvorila jedinečnú ekologickú aplikáciu, ktorou sa snažia bojovať proti plytvaniu jedlom. Prostredníctvom nej chcú pomáhať používateľom, ktorí nevedia ako využiť suroviny v ich domácnosti, a tak zamedziť zbytočnému plytvaniu.

Funguje to tak, že ak máte surovinu, ktorú by ste chceli vyhodiť alebo neviete, ako ju použiť, naklikáte ju do aplikácie Fridge chef a tá vám ponúkne recepty, ktoré sa k danej surovine hodia. Jednoduché používanie a prehľadné zobrazenie širokej škály ponuky jedál v pár klikoch hneď nájde, čo si môžete uvariť. Okrem ekologickej stránky ponúka aplikácia aj jednoduché recepty, preto je vhodná aj pre začiatočníkov v kuchyni.

Aplikácia je dostupná na Google Play, nebojte sa vyskúšať si ju.

Ekologické maslo z vlašských orieškov

Milujete orechové maslá? Väčšinou sa vyrábajú z mandlí, arašidov a ďalších druhov orechov, ktoré nerastú u nás, a teda táto surovina má vysokú ekologickú stopu. Študentská firma Divergent z Evanjelického gymnázia v Tisovci sa rozhodla podporiť lokálnych pestovateľov vlašských orechov a ich produktom v tomto ročníku JA Slovensko bolo maslo z vlašských orieškov. Ich ekologická stopa je výrazne nižšia, keďže prejdú do výroby len pár kilometrov, podporí sa tým miestna ekonomika a samozrejmosťou je recyklovateľná nádoba. Chutný produkt, ktorý všetci milujeme, podporený zodpovednosťou k planéte.

studentska firma divergent

Organická zdravá receptúra nápojov na dobré ráno a dobrú chuť

Žiaci z Popradu zo študentskej firmy Réver prišli s dvoma receptami na správne fungovanie organizmu. Pre spolužiakov s problémovým spánkom vymysleli originálny nápoj pre dobrý spánok. Na druhej strane tu sú (nielen) mladí ľudia, ktorí nedodržiavajú vhodnú výživu a neraňajkujú. Pre nich je určený nápoj plný vitamínov a minerálov na dobré ráno. Ale čo zaujalo nás vo Free Food? Študenti dokázali zo zvyškových ingrediencií do svojich hlavných produktov vyrobiť sušienky pre dobrú chuť, čim získali krásne diverzifikovaný Zero Waste produkt.  

Teší nás, že mladá generácia má k záchrane planéty absolútne jednoznačné postoje a dokazuje ich aj činmi. Len tak ďalej! Už teraz sa tešíme na výsledky ďalšieho ročníka súťaže a dúfame, že prinesú perspektívne podnikateľské projekty s pozitívnym vplyvom na spoločnosť.

Soňa Výhonská, porotkyňa v JA Slovensko 2021