Vianočný newsletter │ Deň 1: Si pripravený/á spraviť Vianoce lepším sviatkom pre ľudí aj pre planétu?

~ Majme sa dnes všetci dobre tak, aby sme sa vedeli mať všetci dobre aj zajtra. ~

POSOLSTVO NA DNES

Milý priateľ, milá priateľka, už asi tušíš, prečo sa ti touto cestou prihovárame práve teraz, pred Vianocami…. vianočné sviatky sú jednoducho obdobie, kedy plytváme úplne najviac a jedlo rozhodne nie je výnimkou – pričom prím vo vianočnom food waste orchestri hrajú obchody a naše kuchyne! Naša niekoľkoročná skúsenosť nám ukázala, že v tomto období mnohí z nás nemajú záujem o svojich nerestiach ani len počuť. Ale ty si iný/á, však? Však?! Lebo aj my sme!

Fun Fact

Počas vianočných sviatkov tvoríme v globále o 25 až 30 % viac odpadu!

@aware_theplatform

Pravdou je, že vianočné plytvanie je téma nesmierne citlivá a niet sa čomu čudovať, veď kým niektorí v teple domova a kruhu rodiny ládujeme majonezák 24/7, inde ľudia trpia hladom a podvýživou. A to nie je príjemná predstava à la reklama na Coca Colu! Nezapadá do nášho vianočného vnímania sveta, v ktorom je všetko krásne, žiarivé, sneh je biely a jedlička je vždyzelená. Preto sme si my, zlí Free Food škriatkovia, pripravili ,,reklamu“, akú v TV neuvidíš. Pozeraj!

Štedrú večeru sme usporiadali v nocľahárni DePaul a upozorňujeme ňou na (ne)etický aspekt plytvania jedlom. Natáčali síce prebehlo ešte v roku 2019, no video je aktuálne dodnes a my ho tak bez hanby recyklujeme! Dúfame, že je vidieť, ako dobre sme sa tu všetci mali. Čo ale vidieť nie je, je malý vianočný zázrak, ktorý sa nám podaril. Za tento stôl si totiž sadli klienti nocľahárne, krízových centier, naši dobrovoľníci, známi a kamoši, aby sme sa všetci pekne spolu najedli, za jedným stolom a bez rozdielu. Ten sme si všimli až po hlavnom chode, kedy na seba upozornili ľudia v núdzi – boli jediní, ktorí jedli aj ovocie na stole. Aký zázrak si na Vianoce zažil/a ty?

Výzva na dnes

Ahoj zajtra!