Avokádo má veľa dobrých vlastností. Ale aj príbeh, ktorý by ťa mal varovať pred jeho plytvaním. Ako ním neplytvať sa dozviete v tomto príspevku.

Avokádo je superpotravina, ktorú sme si vďaka jej skvelej chuti a blahodarným účinkom za posledné roky všetci veľmi obľúbili. Z avokáda sa stal doslova HIT! Niet sa čomu čudovať, avokádo má tú správnu konzistenciu, chuť a má vynikajúce účinky pri znižovaní cholesterolu, vyrovnávaní hladiny cukru v krvi, je to skvelý antioxidant a zdroj energie, vlákniny, nenasýtených mastných kyselín a vitamínu E.

Bohužiaľ, avokádo z viacerých príčin často končí v koši:

  • nestihli sme ho spotrebovať, pretože sme ho kúpili nezrelé a po čase sme naň zabudli
  • nestihli sme ho spotrebovať, pretože sme ho nakúpili veľa a zhnilo
  • zle sme ho uskladnili, zhnedlo, a tak sme ho na druhý deň vyhodili

Ako neplytvať avokádom?

1. Skladujte ho správne

Nezrelé avokádo do chladničky nepatrí. Aby sme urýchlili jeho zrenie, môžeme ho pri izbovej teplote uskladniť spolu s jablkom alebo banánom. Tie produkujú veľa etylénu, ktorý urýchľuje zrenie. Zrelé avokádo môžeme skladovať pri izbovej teplote mimo slnka, ale najdlhšie vydrží v chladničke. Ak nezjete celé avokádo, rozrežte ho po šírke a na dužinu nakvapkajte trochu citróna, ktorý zabráni rýchlemu zhnednutiu, dajte ho do nádoby, alebo zabaľte do voskového obrúsku a uložte do chladničky.

2. Podeľte sa

Rozdeľte sa s avokádom so susedmi, kolegami z práce, alebo ho ponúknite na foodsharingovej stránke na Facebooku, volá sa Delené.

3. Buďte kreatívni pri príprave avokádových pokrmov – 3 chutné tipy od nás

Guacamole (2-4 osoby)

  • Na dve avokáda budete potrebovať jednu väčšiu paradajku, polku menšej červenej cibule a šťavu z polovice limetky alebo citrónu. Na dochutenie odporúčame morskú soľ, čierne korenie, čerstvé koriandrové lístky a trochu čili.
  • Guacamole je skvelé s nachos, vo wrape miesto dressingu, alebo len tak osve 🙂

Banánovo-avokádové smoothie (2 osoby)

  • Budete potrebovať 2 banány, 1 avokádo a pohár rastlinného mlieka.
  • Smoothie môžeme dochutiť medom, pridať konopné semienko alebo chia semiačka, posypeme nasekanými orechami alebo sušeným ovocím, poprípade kokosovou múčkou.

Vegan čokoládová pena (4 osoby)

  • Na prípravu tohto dezertu budete potrebovať 2 avokáda, mandľové mlieko, 2 kopcovité lyžice kakaa, 50 gramov horkej čokolády (roztopenej alebo nastrúhanej na jemno), javorový sirup alebo med na dochutenie, 1/2 kávovej lyžičky vanilkového extraktu, štipku soli
  • Všetko spolu zmiešame, naplníme do misky alebo skleného pohárika, posypeme ovocím a dáme zachladiť do chladničky aspoň na 1 hodinu. Servírujeme ako prílohu ku koláču alebo ako samotný dezert s ovocím.

Ani kôstku určite nevyhadzujte! Má najviac vitamínov.

Urobte si z nej čaj:

alebo si vyrobte vitamínovú bombu:

DAJME AVOKÁDU DRUHÚ ŠANCU

Príbeh avokáda