Vianočný newsletter │ Deň 2: Očista tak trochu inak alebo vianočné nákupy začínaj s čistým štítom!

~ Čistota – pol žuvota! ~

POSOLSTVO NA DNES

Tak ako? Podarilo sa ti spomenúť si na to, aké jedlo ste si doma minulé Vianoce neužili v takom množstve, v akom ste ho pripravili? Ak áno, čo takto ho ten rok urobiť menej, poprípade úplne vynechať?

Na rozdiel od koša, chladnička je bez debaty dominantou našich kuchýň a svätyňou pre naše pokrmy. Avšak, niekedy to v nej vie vyzerať až prekvapivo podobne smetnému košu. Kým pozornosť treba venovať obom, chladničke by sme mali venovať špeciálnu pozornosť! Poznáš ten pocit, keď si upraceš skriňu, kabelku, ruksak, či kufrík s náradím? Presne takú spokojnosť zažiješ aj po „vyprataní“ chladničky! Práve pred Vianocami má takáto očista veľký zmysel, zužitkuješ potraviny, na ktoré by si mohol/mohla počas Vianoc zabudnúť a uvoľníš si miesto pre nové jedlo. Chladničku by sme mali nielen počas Vianoc udržiavať čistú, aby sa v nej nemnožili patogénne prvky a nedochádzalo ku kontaminácii; neprepĺňať ju, aby sme mali dobrý prehľad o tom, čo v nej máme a udržiavať v nej konštantnú teplotu, aby potraviny citlivejšie na zmenu teploty netrpeli teplotnými šokmi.

Fun Fact

Vedel/a si, že priemerný objem chladničky len od roku 1980 vzrástol o 20%?

@CNBC

Našim návodom pre zdravú chladničku je táto grafika, ktorú nájdeš aj v našej príručke „Ako neplytvať jedlom“, kde sa dočítaš aj ďalšie skvelé tipy ako zatočiť s potravinovým odpadom vo vlastnej kuchyni.

Kapitola Zdravá chladnička z našej príručky

Snaž sa spotrebovať čo najviac potravín, ktoré sú otvorené a ktorým sa končí trvanlivosť. Našiel/našla si pri upratovaní chladničky nejaké potraviny po dátume spotreby? Ak je to len pár dní a neozeleneli, neboj sa ich otvoriť, ovoňať a ochutnať pred tým, než skončia v koši! Potraviny s dátumom minimálnej trvanlivosti sú dokonca dobré aj niekoľko týždňov či mesiacov po uplynutí tohto dátumu.

2 extra tipy pre serióznych neplytvačov:

  1. Vyčleň si v chladničke miesto na box, do ktorého si budeš ukladať také potraviny, ktorým končí dátum spotreby, aby sa ti nestalo, že na nezabudneš.
  2. Kúp si teplomer do chladničky, aby si vždy videl/a, koľko je v nej práve stupňov. Môže sa stať, že teplota v chladničke stúpne, keď je príliš plná, alebo keď sa upchá odtekanie.

Výzva na dnes

A keď sme si dali útroby kuchyne pekne do pucu, môžeme ísť nakúpiť!

Ahoj zajtra!